Czy zbieranie grzybów jest karalne?


Zbieranie grzybów

Generalnie zbieranie grzybów na potrzeby własne jest prawnie dozwolone. Jednak są pewne niewielkie ograniczenia – w zakresie sposobu oraz miejsc, w których można zbierać grzyby.

Gdzie można zbierać grzyby?

Lasy będące własnością Skarbu Państwa (czyli ich zdecydowana większość) są dostępne dla ludności. Niemniej stałym zakazem wstępu są lasy stanowiące: uprawy leśne do 4 m wysokości, powierzanie doświadczalne i drzewostany nasienne, ostoje zwierząt, źródliska rzek i potoków; obszary zagrożone erozją ( art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 28.09.1991 r. o lasach).

Poza tym nadleśniczy może wprowadzić tzw. okresowy zakaz wstępu do lasu np. w sytuacji zagrożenia pożarem. Informację o wprowadzeniu tego zakazu są uwidaczniane przy wejściach do danego lasu.

Tym samym możemy w poszukiwaniu grzybów możemy wchodzić do lasów już dojrzałych, gdzie nie jest prowadzone zadrzewianie.

Jak i jakie grzyby można zbierać ?

Dla naszego zdrowia oczywiście lepiej zbierać grzyby, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne. Jednak przepisy ( a konkretnie rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 28.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ochrony i zbioru płodów runa leśnego oraz zasad lokalizowania pasiek na obszarach leśnych) określają zasady zbierania grzybów.

Należy więc zbierać wyłącznie owocniki grzybów (czyli kapelusz i trzon bez grzybni), które nie są zgniłe. Nie wolno używać narzędzi i urządzeń niszczących lub uszkadzających rośliny. Dopuszczalne jest używanie małego nożyka, ale pamiętać należy, że stosując go nie zniszczyć grzybni lub innych grzybów.

Zbieranie grzybów wbrew zasadom

Zbieranie grzybów w miejscach niedozwolonych lub sposobem niedozwolonym stanowi wykroczenie. Sprawca może być ukarany karą grzywny do 250,- zł lub nagany. Karę tą może wymierzyć – oprócz tradycyjnych organów ścigania takich jak Policja – również Straż Leśna.


Podsumowanie

Zbieranie grzybów jest legalne. Jednakże są pewne ograniczenia związane z miejscami gdzie można grzyby zbierać (dojrzałe lasy, gdzie nie wprowadzono okresowego zakazu wstępu) oraz ze sposobem zbierania grzybów (wyłącznie trzonka i kapelusza – bez grzybni oraz bez używania narzędzi i urządzeń niszczących lub uszkadzających rośliny). Nie zastosowanie do tych wymogów może skutkować odpowiedzialnością wykroczeniową.

Treść przepisów
Art.  153 par 1 pkt 4) Kodeksu wykroczeń:
Kto w nienależącym do niego lesie zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *