Wypalanie traw

Na przełomie wiosny i zimy często w powietrzu unosi się swąd wypalanych traw. Wypalana jest sucha lub zniszczona roślinność. Źródła takiego zachowania są różne. Do jednych z nich należy zwyczaj wskazujący, że wypalanie traw jest sposobem użyźniania gleby. W niektórych rejonach świata (m.in. w Australii) kontrolowane pożary są używane do usuwania nadmiernej ilości roślinności. Niemniej w Polsce taka praktyka, nie wykonywana przez powołanego do tego służby, jest karalna.

Zakaz wypalania łąk

Zgodnie z art. 124 ust. 1 ustawy z dnia 16.04.2014 r. o ochronie przyrody zabronione jest wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Naruszenie tegoż zakazu, stanowi wykroczenie, za które może zostać wymierzona kara aresztu albo grzywny (do kwoty 5.000,- zł). Podkreślenia wymaga, że wypalanie traw jest praktyką wysoce szkodliwą zarówno dla przyrody jak i zdrowia człowieka. Poza tym wzniecanie niekontrolowanego ognia stanowi zagrożenie dla mienia – budynków znajdujących się w pobliżu takich obszarów.Ogień jest żywiołem często nie do opanowania. Zwykłe wypalanie trawy może skończyć się tragicznie. W sytuacji gdy, pożar będzie zagrażał życiu lub zdrowiu wielu ludzi albo mieniu w wielkich rozmiarach, sprawca będzie podlegał już nie odpowiedzialności za  wykroczenie, tylko za przestępstwo z art. 163 § 1 kodeksu karnego (zagrożonego karą pozbawienia wolności do 10 lat).

 

Podsumowanie

Wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków jest karalne. Stanowi wykroczenie. Niekontrolowany pożar suchej roślinności może szybko się rozprzestrzeniać i stworzyć zagrożenie dla ludzi i mienia. W takiej sytuacji zwykłe wypalanie traw może przeformować się w przestępstwo sprowadzenia zdarzenia powszechnie niebezpiecznego.

Treść przepisów:

Art. 124 ustawy z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody

1. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Art. 131 pkt 12) ustawy z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega karze aresztu albo grzywny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *