Jazda bez pasów – jakie konsekwencje i dla kogo?

Każdy z nas wie, że jazda samochodem bez pasów bezpieczeństwa co do zasady jest niedozwolona. Kto jednak odpowiada za powyższe? Pasażer czy kierowca?


Korzystanie z pasów bezpieczeństwa – zasada

Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 20.06.1997 r.Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych ustawą.


Wyjątki

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy m.in. osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa; kobiety o widocznej ciąży; kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera; instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania; policjanta, funkcjonariusza służb podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej; funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych; żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych; zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej; konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;


Kto odpowiada?

Za jazdę samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa odpowiada  kierowca.

Zgodnie bowiem z ww. art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym sam jest obowiązany do jazdy z wykorzystaniem pasów bezpieczeństwa.

Na podstawie zaś art. 45 ust.1 ww. ustawy kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia pasażera w sposób niezgodny z art. 39 ( w więc bez zapiętych pasów bezpieczeństwa).

Z kolei art. 90 Kodeksu wykroczeń przewiduje sankcje za naruszenie przepisów ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym – grzywnę do 3.000,- zł albo naganę.

Niemniej zgodnie rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 24.11.2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, mandat karny powinien wynosić 100,- zł.

Oczywiście w konkretnej sytuacji kierowca może się bronić w zależności od okoliczności np. że nie zauważył, kiedy pasażer odpiął pasy. Jednakże, czy można mu przypisać zawinienie w danej sprawie będzie oceniał albo kontrolujący organ (np. Policja) albo sąd (w przypadku odmowy przyjęcia mandatu).

Jeśli chodzi o ewentualne punkty karne – gdy kierowca sam nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa – 2 punkty karne, gdy pasażer – 4 punkty karne.

Niemniej nie wykluczone jest, że Policja również ukaże pasażera za nieprzestrzeganie obowiązku zapięcia pasów w czasie jazdy. Takie przypadki również się zdarzają.

Podsumowanie

Kierowca, który kieruje samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa popełnia wykroczenie. Podobnie odpowiada, gdy pasażer nie będzie korzystał z takiego zabezpieczenia.  Możliwe są przypadki, w których kierowca nie zorientował się, że pasażer odpiął pasy – w takich sytuacjach będzie to zwykle zależało od okoliczności danego zdarzenia oraz od oceny organu kontrolującego np. Policji.

Niezależnie od kierowcy,  pasażer również może zostać ukarany za nieprzestrzeganie obowiązku jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Treść przepisów:
art. 97 Kodeksu wykroczeń:
Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie  podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *