Zostaliśmy skazani na grzywnę. Czy mamy możliwość rozłożenia jej na raty?

Jeżeli zostaliśmy skazani na karę grzywny, a nie stać nas na jednorazową zapłatę mamy możliwość ubiegania się na rozłożenia jej na raty.
Wniosek o rozłożenie grzywny na raty – kiedy możemy złożyć?
Jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki można złożyć wniosek o rozłożenie grzywny na raty. Czyli kiedy? To zależy od naszej sytuacji majątkowo – rodzinnej, a konkretnie: wysokości zarobków i zobowiązań, ilości osób na utrzymaniu. Te okoliczności należy opisać w uzasadnieniu wniosku. Istotne jest, żebyśmy dołączyli do wniosku dowody potwierdzające nasze twierdzenia takie jak: zaświadczenie o zarobkach, zaświadczenie z banku o kredytach, pisma komornicze (jeżeli toczy się wobec nas egzekucja).
Powinniśmy również zaproponować sposób rozłożenia na raty – tzn. ile rat w jakim czasie.
Zasadniczo możemy wnioskować na rozłożenie grzywny na okres jednego roku. Jednakże w szczególnych sytuacjach czas ten może zostać wydłużony do 3 lat.
Tutaj każdorazowo będą brane pod uwagę przez sąd okoliczności sprawy – a więc Twoja sytuacja materialno-rodzinna.
Do pobrania –wniosek o rozłożenie grzywny na raty
Treść przepisów:
art. 49. Kodeks karny wykonawczy:
1. Jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający 1 roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie.
2. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat.