Co to jest Krajowy Rejestr Karny?

Zdarza się, że potrzebujemy zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Co to za instytucja?

 

Jakie dane są gromadzone w KRK?

W Krajowym Rejestrze Karnym przechowywane są głównie informacje osobach prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe. Zamieszczone są również informacje o tymczasowych aresztowaniach.

 

Kto ma dostęp do informacji?

Każdemu przysługuje prawo do uzyskania informacji, czy jego dane osobowe zgromadzone są w KRK. Nadto do danych tych mają dostęp instytucje państwowe takie jak: sądy, prokuratorzy, policja, a także pracodawcy (w zakresie niezbędnym dla zatrudnienia pracownika, co do którego z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności).


Zaświadczenie o niekaralności

Wykonywanie pewnych zawodów łączy się z wymogiem złożenia przed zatrudnieniem zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.

W celu uzyskania takiego dokumentu konieczne jest złożenie wniosku o zapytanie do KRK dotyczącego naszej osoby. Wzór takiego pisma możemy pobrać w sądzie – w Punkcie Informacyjnym Krajowego Rejestru Sądowego, który znajduje się przy sądach okręgowych. Wniosek złożony w sądzie podlega opłacie: 30 zł. Zaświadczenie o niekaralności wydawane jest od razu po złożeniu zapytania.

Działa również platforma: https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web na której można po zalogowaniu się i opłaceniu (20 zł)  uzyskać zaświadczenie elektronicznie. Również odbywa się do natychmiastowo.

 

Treść przepisów:

Ustawa z dnia 24.05.2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym